marți, martie 23, 2010

Persoanele care nu-şi văd lungul nasului.

         Eu ştiam că toţi suntem egali, fiecare aveam dreptul la ceva, fie el un lucru material, fie sufletesc.Poate asta ştiţi şi voi, de fapt toţi o ştiu, dar care unii au uitat.Eu îi caracterizez în 3 cuvinte:orgoliu, mândrie şi superioritate.
Poate aţi simţit-o pe propria piele ca să vă vorbească cineva pe stradă, cuvinte de genu: uite-o şi pe aia, uite ce are aia..şi altele...Eu am simţit-o de multe ori pe propria mea piele. La început le puneam la suflet, o perioadă am fost indiferentă, însă acum nu mai pot şi iar pun la suflet orice.
         Sunt conştientă că Cineva va avea ac pentru cojocul lor, dar mai durează pânî se va întâmpla asta şi eu..şi restul stau şi suportă ipocriziile altora.
         Nu doar tinerii sunt astfel, ci şi persoane învârstă de 30-40 de ani..care cine ştie ce au fost în viaţa lor şi acum nu se suportă. Am rămas mască azi când mergeam pe stradă normal cu o prietenă..şi o femeie învărstă s-a băgat în mine neavănd loc cică şi nu ştiu ce a bodogănit. Bine, eu am auzit..cuvintele erau adresate mie...dar prietena de alături mi-a zis că vorbea singură..Mă rog...cred că săraca are nevoie de un psihiatru...Mi-e milă de ea... Ca să fac o paranteză...mie îmi este milă pentru orice persoană..fie ea rău ca un  demon. Aşa sunt eu iert..iert mereu...deşi mi se face rău..
         Le-am zis multor persoane care ştiu că nu mă suportă... să mă ignore, să nu-mi vorbească dar degeaba..parcă le place să facă rău.

3 comentarii:

Lillee spunea...

Pe mine ma amuza oamenii astia. Nu imi bat capul cu ei. Clar au probleme...

NightOn spunea...

Da, multi au o placere sa faca rau celor pe care ei ii considera slabi. Solutia nu este sa nu te mai bage ei in seama, ci tu intr-adevar sa nu mai pui la suflet ceea ce spun sau fac ei. Daca tu nu ai grija de tine, nimeni nu va avea.

Dănuţa spunea...

Mai sunt si din astia...din pacate destul de multi...:(