marți, mai 24, 2011

Festivalul Filmului Rusesc

            Universitatea din București și  Comuniunea Rușilor Lipoveni din România organizează un festival al premierelor cinematografice rusești pe marele ecran din România ce se va desfășura în perioada aprilie-august 2011 în București și în 13 județe din țară.
            Proiectul Festivalul filmului rus Kino+ este o inițiativă cultural-educativă de anvergură națională structurat pe trei etape:
1. Concurs de subtritări, cu participarea studenților care studiază limba rusă în cadrul Universității din București
.2. Creații cinematografice în premieră pe marele ecran din București, pentru publicul bucureștean.
3. Caravana filmului rus în 13 județe din țară- Cluj, Timișoara, Mureș, Iași, Suceava, Botoșani, Neamț, Bacău, Galați, Brăila, Tulcea, Ialomța, Constanța.
        În perioada 23-29 mai 2011, vor rula la Muzeul Țăranului Român cele 7 pelicule în premieră, începând cu ora 19:00.
       
       Am avut ocazia să merg la deschiderea acestui festival, deși sunt în sesiune și am de învățat o groază, dar mă eliberez câteva ore și m-am ținut neapărat să merg.
Festivalul s-a deschis cu anunțarea câștigătorilor, discursuri și în premieră filmul "The Star(2002)".

3 comentarii:

Lillee spunea...

Hehe, trebuie s-o anunt pe cumnata mea, ea este lipoveanca :)

FreeSeoDesign spunea...

Zici ca 13 judete? Am vazut mai multe filme rusesti, unele chiar ne-au placut. Trebuie sa vad daca festivalul ajunge si prin Timisoara ;)

Александра spunea...

Ajunge si in Timis :)