miercuri, februarie 10, 2010

Fragmente.

         "O viaţă de om nu se poate istorisi, nici scrie. O viaţă de om care a iubit lumea şi a străbătut-o e şi mai cu neputinţă de povestit. Dar cănd omul acesta a fost un pasionat, cănd el a cunoscut toate formele fericirii şi ale nenorocirii străbătând pământul, atunci e aproape o îndrăzneală să încerci să redai o imagine vie despre ceea ce a fost în viaţa lui. Mai întâi, e o imposibilitate pentru el însuşi, apoi pentru cei ce trebuie să-l asculte."
        "Farmecul, pitorescul, partea interesantă a vieţii unui om cu temperament puternic, zbuciumat şi, în acelaşi timp, aventuros nu stă totdeuna în faptele izbitoare ale acestei vieţi. Frumuseţea trebuie s-o cauţi de cele mai multe ori în amănunte. Dar cine stă să asculte amănuntul?... Cine-l poate gusta? Şi, mai ales, cine l-ar putea înţelege?"
         "Mai este o greutate: când iubeşti, nu poţi trăi singur. Nu poţi trăi singur nici chiar atunci când nu mai vrei să fii iubit... Asta e adevărat cel puţin pentru pătimaşii care încă n-au încetat să trăiască din amintire, căci nu poate fi nicio amintire fără de prezent. Poţi, mult şi bine, să vrei să mori.[...]"

Panait Istrati-Chira Chiralina

Niciun comentariu: