Am terminat de citit "Jane Eyre" acum câteva săptămâni, dar n-am avut timp să povestec. Cine a citit-o ştie despre ce este vorba. :) Am avut o reacţie total neaşteptată la finalul poveştii, prima oară în viaţa mea am plâns la o carte...Era să-mi iau şi bătaie...:)).Ce să faci , se mai întâmplă şi la case mai mari.
Buuun..şi azi am văzut filmul. L-am săcâit pe frate-miu să mi-l caute să mă uit, sărăcu..m-a cam înjurat :)) Pot să zic că m-a enervat de la început, îmi venea să-l închid. Exact momentele care vroiam să apare nu erau. Au pus accent mai mult pe a doua parte a vieţii ei.
O anume parte din carte unde stăteam cu sufletul la gură..nu a fost în întregime în film...
Dacă era să nu citesc carte nu înţelegeam o iotă...prea s-au grăbit să facă acţiunea..prea multă grabă...
8 comentarii:
unii regizori au viziuni diferite fata de autor. iti recomand sa citesti si sa te uiti la filmul dragostea in vremea holerei. si filml si cartea sunt foarte bune.
Multumesc de recomandare...acum am inceput sa citesc altceva... altceva in afara de subiectul dragoste
ce versiune a filmului ai vazut-o ?
2006
Nu am citit-o asa ca nu-mi pot da cu parerea. Acum citesc "Jocurile lui Gerald" de Stephen King...deocamdata ma abtin de la comentarii, astept sa o termin :)
Cartea bate filbul rau de tot! Si nu de acum, ci pururea, in vecii vecilor, amin! :))
Si mie mi-a placut cartea foarte mult, desi initial mi se parea oplictisitoare, pana m-a prins. Nu e singurul caz in care filmul nu este pe masura cartii.
Parerea mea este ca atmosfera din carte se reda foarte greu, mai les pentru ca fiecare isi imagineaza intr-un anume fel actiunea, persoanjele, etc, pe cand filmul pare mult mai aproape de realitate.
Si eu ma apucasem sa citesc cartea dar sincer nu am mai terminat-o.. nici nu mai stiu pe unde am ramas, dar incepuse sa ma plictiseasca.
Poate o voi relua, pt ca este o carte destul de valoroasa.
De film nici nu vreau sa aud, caci imi inchipui cum trebuie sa fie :|
Si as mai putea sa-ti dau multe exemple de carti care bat filmul. Care imi vin acum in minte sunt astea mai cunoscute: saga Amurg, Harry Potter (filmul nu poate descrie nici pe departe magia cartii), ori Ultimul cantec. Ca sa nu mai vorbesc de filmele facute dupa cartile politiste. Un actor care sa arate si sa-l imite pe Poirot cel gras, cu cap de ou, si simpatic, nu am vazut!
Trimiteți un comentariu