Citind articolul Mirunei despre feminitate, mi-am amintit de o puştoaică , care din câte am înţeles a terminat la un liceu de prestigiu din Tulcea, Spiru şi e boboacă la o facultate foarte bună în Bucureşti la filozofie.
Tipa era ok, m-am înţeles ok, până în clipă când s-a terminat concertul festivalului Rowmania şi a venit la mine zicându-mi :"Coaie, te bagi la o chetă?"
Stau o clipă, o privesc mirată şi nedumerită că nu ştiam cum să scot la capăt chestia care tocmai o auzisem. Nu înţelegeam şi îmi venea să-i spun să repete. M-am abţinut...Şi i-am zis prima oară că nu fac chetă cu oricine, cu necunoscuţii şi nici chef nu aveam de asta. Ea, normal, să nu pice prost, mi-a trântit în faţă că ea nu e oricine, că e e Maria. Bine, dacă tu eşti cine eşti, hai să conversăm un pic să văd care e viaţa ta.
Am vorbit ce am vorbit, îmi dădea peste nas fiind ea nu ştiu cine, dar n-am băgat în seamă. Am continuat până a început să se dea la mine şi apoi aflu din guriţa ei că era de partea cealaltă, a femeilor. Nu vă zic, avea un limbaj foarte vulgar, fiind prima fată care o aud vorbind aşa. Era cam ameţită, săraca. De fapt, ce stau eu s-o compătimesc, nu are părinţi? Ba da, are şi părinţi, însă nu ştiu ce fel de părinţi are dacă ea a ajuns în halul în care este.
Ajungând acum la subiect, feminitatea nu constă doar în vestimentaţie, ci şi în limbaj. Nu doar în make-up, ci şi în comportament.
Şi acum să pun o întrebare, care este viitorul acestei generaţii? În special al acestora care au comportamentul exemplului de mai sus. Ajung în prăpastie şi mai apoi realizează că nu era bine.
Un comentariu:
Stii cum se spune, baza educatiei, baza formarii unui om consta in cei 7 ani de acasa. Dar dupa aceea parintii nu mai au nicio vina. Daca ea nu a avut taria de a se modela, daca nu a avut ratiune... a ajuns asa. Vina este doar a ei.
Trimiteți un comentariu