joi, iulie 29, 2010

Concursul naţional de astronomie "Sub cerul astral al Deltei"


            În perioada 29 iulie – 1 august 2010, se va desfăşura la liceul Grup Şcolar “Anghel Saligny” din Tulcea, ediţia a-IV-a a concursului naţional de astronomie “Sub cerul astral al Deltei”, iniţiat de Palatul Copiilor Tulcea.
           În cadrul competiţiei vor lua parte 12 echipe din oraşe diferite,precum: Argeş, Bacău, Bucureşti, Călăraşi, Dolj, Dâmboviţa, Giurgiu, Suceava, Timiş, Tulcea, Vaslui şi Vâlcea.
           Probele susţinute sunt: cea de teorie în care participanţii trebuie să răspundă unui chestionar grilă format din 20 de întrebări şi proba observaţională, unde îşi vor etala cunoştinţele despre corpurile cereşti şi se vor orienta cu ajutorul unui telescop în căutarea lor.
           Să le urăm succes tuturor echipelor participante!

Niciun comentariu: