vineri, septembrie 16, 2011

Interviu-Andrei Pavel

               Undeva, prin mai-aprilie, nu mai ţin minte, a fost publicat primul meu interviu luat cuiva pentru ziarul facultăţii.
Andrei Pavel, un pictor tânăr din Bucureşti, cunoscându-l întâmplător , i-am cerut un aprob pentru un interviu. Iată că acesta s-a realizat.

1. De unde aceată pasiune pentru pictură?
Aceată pasiune am avut-o de mic. Pe la vreo 5 ani, ştiu că la grădiniţă făceam fulgi de zăpadă, la 6 ani am început să folosesc creioane de colorat şi să îmbin culorile. La 12 ani făceam portrete lejer, iar pe la 16 ani făceam grafică pe sticlă. În perioada aceea am avut primele lucrări vândute. În 2002, am avut prima expoziţie de pictură, iar prin 2007, când m-am apucat serios de treabă, am început să creez picturi ce mă reprezentau.

2. Ce pictezi? Ce mesaje transmiți prin lucrările tale?
Pictez figurativ. Prezint aspectele unor stări transpuse în pânză.

3. Cât timp acorzi unei lucrări?
Destul de mult, de la 20 de ore în sus.

4. Ai vreun pictor din România sau din afară preferat?
Nu. Nu am niciun artist român care să-mi placă în mod deosebit. Consider că artiştii noştri nu sunt promovaţi şi doar aceea care sunt promovaţi îî pot număra pe degete.

5. Ce poţi spune despre prima expoziţie pe care ai avut-o?
În anul 2002 am avut prima expoziţie de pictură, după terminarea liceului. Aici s-au numărat 15-20 de lucrări: grafică combinată cu pictură, grafică în punct, imagini abstracte. Am avut foarte puţini vizitatori, printre care tata şi fosta dirigintă.

6. Ce reprezintă pentru tine arta de a picta?
Pentru mine pictura reprezintă un mod de a mă exprima.

7. Pe lângă pictură mai ai şi alte pasiuni?
Da. Desenul care este baza pentru pictură, gravura, care am descoperit-o în 2007 în primul an de facultate sub îndrumarea domnului Dr. Prof Univ. Florin Stoiciu, poezia, până acum am lansat două volume de poezii, "Metafore ale naturii" în 2005 şi "Arta decepţiei" în 2006, aerograful, pe care îl folosesc pe capote de maşini, caşti de motoare, ATV-uri, la gravură şi la fractali,fotografia, care mă ajută la pictură, muzica, o creez pentru fundalul poeziilor în audiobook, actorie, unde am avut 11-12 filme de scurt metraj în 5-6 ani şi fractalii, care a fost tema la licenţă.

8. Cum îţi împarţi timpul pentru fiecare dintre acestea?
În general am perioade pe care le dedic fiecăruia dintre ele.

9. Cum au fost anii de facultate?
Cum crezi că a fost ziua la şcoală şi noaptea la muncă? În anii de facultate a fost greu, pentru că ziua trebuia să fiu la cursuri, iar pe timp de noapte la muncă. Prezența era obligatorie. Ultimul an de facultate a fost cel mai "dureros" pentru că aveam materiale de cumpărat pentru lucrări şi trebuia să-mi pregătesc licenţa.

10. Ca om, cum te caracterizezi?
 Sunt ambiţios şi muncesc mult. De obicei las la aprecierea fiecăruia cu care intru în contact, deoarece fiecare persoană mă vede diferit.

11.Un an de zile ai fost producător, realizator şi prezentator al emisiunii "Clipă de artă". Cum a fost perioada aceea?
Solicitantă, dar şi interesantă. Partea bună este că m-am adaptat uşor persoanelor de acolo şi programului. Tuturor cu care am intrat în contact le-a plăcut că îi întrebam destul de direct.

12. Ce te-a determinat  s-o realizezi? Ţi-a schimbat viaţa într-un fel?
Formatul emisiunii era deja stabilit, doar că ei m-au observat şi mi-au propus.
Nu ştiu dacă mi-a schimbat viaţa în mod deosebit, dar ca experienţa a fost ok, doar din punct de vedere artistic a fost o pierdere.

13. Ce planuri de viitor ai?
Pe plan profesional vreau expoziţii peste tot în lume, să călătoresc din când în când, să public multe volume de poezii, să scot un album de muzică şi să-mi fac treaba în atelier.

Pentru a vedea lucrările lui în materie de pictură sau poezie, şi nu numai, site-ul lui vă stă la dispoziţie!

Niciun comentariu: