joi, aprilie 01, 2010

Copii şi credinţa.

          Aseară venisem de la o prietenă şi pe stradă la mine se jucau nişte fete dar mai şi discutau despre planuri de viitor..ce vor face, cum şi ce fel. Când am trecut pe lângă ele am tras şi eu cu urechea la discuţie. Una din ele, care avea cred vreo 10 ani zicea celeilalte de vreo 13 ani că ea în noaptea de înviere iese în oraş cu nişte fete şi apoi merge la biserică să ia lumină. Cealaltă îi zice: 'De înviere se merge la biserică?!' Vă daţi seama că am rămas tablou la replica asta..şi când mă gândeam că ei ar trebui să aibă credinţă. Acum nici nu mă mai mir de ce nu se mai doreşte religia în şcoli.
        Tot legat de subiectul acesta vorbeam cu o colegă care am fost cu ea în liceu, dar în clase diferite, despre religia în şcoli şi ea are aceeaşi părere că religia este o prostie în şcoli şi ar trebui scoasă pentru că este o pierdere de timp. Mie una mi se pare o prostie dacă scot religia din programa şcolii atunci chiar se duce de râpă toată educaţia copiilor.
        Eu nu pot zice că sunt mare credincioasă dar merg la biserică cum pot acum. Pe la vârsta de 9-10 ani consideram biseria ca o a doua şcoală. 
       
        

Niciun comentariu: