luni, aprilie 05, 2010

Ne lipseşte ceva..

        Nouă românilor ne lipsesc nişte principii: respect şi răbdare. Nu mă refer la toţi însă sunt destuli de mult. Recunosc că şi mie îmi mai piere răbdarea când trebuie să aştept pe cineva care întârzie la întâlnire. Însă aici nu vreau să vorbesc despre mine, ci despre faptul că unii nu au răbdare şi preferă să se înghesuie să fiu primi. Am observat asta în noaptea de înviere în biserică unde am reuşit să ajung. Aveam o voinţă neîntrecută de a mă duce şi am reuşit deşi n-am rezistat prea mult, dormeam din picioare.
         Am ajuns mai devreme cu o oră crezând că biserica se va deschide mai devreme..dar de unde. Am aşteptat, dar am stat mai retrasă, nu am preferat să mă înghesui ...ca bătrânii nerăbdători. a trecut o oră, s-a deschis şi biserica şi cei ce aşteptau mai aveau puţin şi scoteau porţiile şi uşiile din balamale. Credeam că există puţin respect măcar în faţa bisericii. Am intrat ultima, preferam să nu mă înghesuiesc că oricum tot acolo ajungeam. Înainte de a se da lumina lumea asaltase altarul cu jumate de oră înainte de miezul nopţii. Iar când s-a deschis cei de acolo nu mai aveau mult şi intrau peste preoţi în altar.
        În fiecare an devine tot mai rău şi nu este bine.

Niciun comentariu: